IDA wants to make visible the link to the United Nations 17 Sustainable Development Goals (SDG). This event covers, among other things, the above development goals. Read more about the UN's 17 Sustainable Development Goals (SDG)
Hvad havet er for både, er digital infrastruktur for samfundet. I horisonten ser vi politiske forhandlinger i Danmark og i EU på området. Alt imens befinder vi os i en virkelighed med geopolitiske spændinger og nye teknologiske muligheder, som stiller større krav til den digitale infrastruktur. Kom med når vi spørger politikere, eksperter, minister og branchen om, hvordan vi kan fremtidssikre den digitale infrastruktur.
Teleområdet er just flyttet under Digitaliseringsministeriet, og perspektiverne for både en ny dansk teleaftale og EU-forhandlinger om Digital Networks Act er nærværende. Vi ser derudover hvidbøger, rapporter og analyser, som alle peger på investeringsbehovet i sektoren – det med seneste skud fra den tidligere præsident for den Europæiske Centralbank, Mario Draghi.
Med andre ord diskuteres og lægges de fremtidige rammer for den digitale infrastruktur nu.
Det sker på et tidspunkt, hvor sikkerhedspolitiske spørgsmål i allerhøjeste grad gør sig gældende. Geopolitiske spændinger, hybridkrig, stigende antal cyberangreb samt fremkomsten af nye avancerede teknologier kræver, at vi har den rette sikkerhed og modstandsdygtighed til fortsat at kunne forbinde mennesker og muliggøre anvendelsen af nye teknologier og tjenester til fordel for erhvervsliv og samfund.
Behovet for en ambitiøs politik for området er derfor helt nødvendigt for fortsat at kunne sikre konkurrenceevne, innovation og nye digitale muligheder i Danmark såvel som i EU. Så hvordan kan vi indfri de større investeringskrav, herunder krav til sikkerhed og modstandsdygtighed, som den nye virkelighed stiller?
Kom med når DI Digital, Dansk Erhverv, Teleindustrien, IT-Branchen og IDA Connect inviterer til Konference for Digital Infrastruktur, og indfanger konturerne til fremtidens politik for digital infrastruktur. Alt dette sker på ugens første dag, mandag den 21. oktober 2024 kl. 09.00 hos Dansk Industri.
Program og Registrering:
Tele 2024 afholdes i år i Industriens Hus, du vil derfor blive sendt til DI's site, når du tilmelder dig.
IDA wants to make visible the link to the United Nations 17 Sustainable Development Goals (SDG). This event covers, among other things, the above development goals. Read more about the UN's 17 Sustainable Development Goals (SDG)