Bio: "Den sidste viking"

Bio: "Den sidste viking"
Vi skal en tur i bio og se "Den sidste viking", og inden vi lader os synke ned i de bløde sæder, skal vi have en dejlig frokost hos Tian Fu.

IDA inviterer på frokost og i biografen. 

Vi skal se filmen 'Den sidste viking' der er en dansk komedie instrueret af Anders Thomas Jensen.  

Da enspænderen Anker løslades efter 15 år i fængsel for røveri, genforenes han med sin lidt særlige bror, Manfred. 

Manfred er den eneste som ved, hvor pengene fra røveriet er blevet gemt, men han er imidlertid blevet ramt af en mental udfordring, der gør, at han ikke længere er klar over, hvor de er gemt. 

Derudover hedder han forresten ikke Manfred længere. Nu hedder han John, da han er en reinkarnation af selveste John Lennon. 

Sammen begiver de to brødre sig nu på en rejse tilbage til barndommen, for at genopdage, hvem de selv er - og selvfølgelig for at finde pengene. 

'Den sidste viking' er en brutal og morsom film, som vi kender det fra Anders Thomas Jensens filmunivers med titler som Blinkende lygter, De grønne slagtere og Retfærdighedens ryttere.    

Mads Mikkelsen og Nikolaj Lie Kaas spiller de to centrale roller som Manfred/John og Anker, mens Sofie Gråbøl, Søren Malling og Lars Brygmann er blandt de mange store navne på rollelisten. 

Inden vi sætter os ind i mørket og bliver underholdt, skal vi nyde en frokostbuffet på Tian Fu. Til buffeten er der inkluderet en
drikkevare; en mellem sodavand eller en mellem øl (pilsner).  

Pris: kr. 160,- for film, buffet og én drikkevare.  

Vi mødes på Tian Fu i Shoppen kl. 12. Spørg personalet, hvor ”IDA” skal sidde, og se efter person med IDA-skilt. Billetter til filmen
udleveres af IDA-repræsentant i forbindelse med spisning.  

Filmen starter kl. 14:00 og er ca. færdig kl. 16:15.  

Arrangementet er for IDA-medlemmer med én ledsager og egne børn/børnebørn. Du kan tilmelde tre børn, har du flere børn/børnebørn, så skriv en mail til luka@ida.dk, så kan hun tilmelde de(n) sidste. Anbefalet alder: Tilladt for børnover 15 år. 

Der er gratis parkeringspladser lige uden for døren af biografen i City syd. 

Hvis du/I gerne vil sidde sammen med andre, udover dem du selv har tilmeldt, så send en mail til arrangøren på briandc2017@gmail.com. 

  

ANYONE CAN JOIN - Most of IDA's events are open to everyone, but you must have an IDA user profile in order to participate. It's free and non-binding - create a user profile now. As a member of IDA, you get a discount on many of our events, so please sign in with your member login when you sign up for an event. Read more about the benefits of an IDA membership here.

Information
  • When

    11. okt. 2025 12:00 - 16:00
  • Where

    Restaurant Tian Fu, Vandmanden 5, 9200 Aalborg SV

  • Registration Deadline

    2. okt. 2025 - 23:55

  • Organizer

    Aalborg Afdeling, IDA Nord

  • Available Seats

    44

  • Event Number

    362736

Price
  • Unemployed

    160 kr.

  • Member

    160 kr.

  • Senior member

    160 kr.

  • Student member

    160 kr.